Świętokrzyskie Stowarzyszenie "Wspólnie Pomagamy"

WARUNKI OGÓLNE UZYSKANIA DOTACJI ZE ŚRODKÓW
ŚWIĘTOKRZYSKIEGO STOWARZYSZENIA „WSPÓLNIE POMAGAMY”

 

Zgodnie z intencjami założycieli i późniejszą uchwałą Zarządu Świętokrzyskie Stowarzyszenie „Wspólnie Pomagamy” nie może świadczyć pomocy osobom fizycznym bezpośrednio. Do udzielenia pomocy konieczne jest pośrednictwo jednostki pomocowej, działającej w lokalnym środowisku, która będzie dysponentem środków stowarzyszenia.

 

 

Stowarzyszenie może przeznaczyć środki finansowe jakimi dysponuje tylko w formie jednorazowej dotacji na ściśle określone zadanie (projekt), który będzie opracowany przez jednostkę pomocową. Przeznaczenie środków Stowarzyszenia musi być związane z celami statutowymi. Organizacja starająca się o dotację powinna sporządzić wniosek na formularzu  zgodnie ze wzorem zatwierdzonym przez Zarząd stowarzyszenia. Formularz jest dostępny na linku na dole lub w siedzibie stowarzyszenia. Wniosek wraz z koniecznymi dokumentami jest rozpatrywany na najbliższym spotkaniu zarządu, który podejmuje decyzję o przyznaniu dotacji i jej kwocie. Szczegółowe informacje dotyczące wymagań dotyczących wniosku i koniecznych dokumentów można uzyskać przez bezpośredni kontakt z biurem Stowarzyszenia

 

Wymagania stawiane wnioskom:

 

W celu uzyskania pomocy finansowej ze środków Stowarzyszenia jednostka pomocowa powinna złożyć następujące dokumenty:

 

1. Wniosek o dotację

 

2. Dokumenty dotyczące podstaw utworzenia i funkcjonowania wnioskodawcy

 

3. Referencje i rekomendacje

 

4. Dokumenty potwierdzające sytuację osoby fizycznej, dla której ma być przeznaczona dotacja.

 

We wniosku powinny znajdować się :

 

· informacje dotyczące wnioskodawcy np: nazwa, siedziba, nr rachunku bankowego, NIP, REGON, dane o rejestracji, a także osób upoważnionych do reprezentacji organizacji, celach statutowych organizacji

 

· opis zadania do realizacji, diagnoza problemu społecznego, zakładane formy i metody realizacji zadania, sposób rekrutacji uczestników, zakładane efekty realizacji zadania, sposób wykorzystania środków

 

· informacje dodatkowe takie jak: partnerzy w realizacji zadania, posiadane środki, zasoby istotne z punktu widzenia realizacji zadania, dotychczasowe doświadczenie w realizacji podobnych zadań, referencje i rekomendacje.

 

Dokumenty dotyczące podstaw utworzenia wnioskodawcy. Powinien to być wypis
z rejestru, akt utworzenia oraz jego podstawa normatywna, a także statut lub regulamin funkcjonowania. Oprócz danych identyfikacyjnych wnioskodawcy, konieczne są dokumenty stwierdzające nazwiska i imiona oraz funkcje osób- statutowo upoważnionych do reprezentowania podmiotu w kontaktach zewnętrznych i posiadające zdolność do podejmowania zobowiązań finansowych w imieniu podmiotu (upoważnienie).

 

Zgodnie z uchwałą Zarządu stowarzyszenia z dnia 23 kwietnia 2005 r. wnioskodawca zobowiązany jest dołączyć oświadczenie, że objęty wnioskiem zakup rzeczy lub rodzaj świadczonej pomocy, nie jest przedmiotem kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

 

Referencje. Organizacja pozarządowa starająca się o dotację ze środków Stowarzyszenia powinna być dla nas wiarygodnym partnerem, który dawałyby rękojmię należytego wykorzystania przekazanych im środków finansowych. Dlatego Stowarzyszenie wymaga przedłożenia referencji od jednostek lub organizacji, które posiadają zaufanie społeczne. Mogą to być przedstawiciele samorządu terytorialnego, administracji rządowej, a także organizacji pozarządowych, których wiarogodność nie budzi wątpliwości (np.: „Caritas”, PCK). Gwarancją właściwego wykorzystania przyznanych środków będzie też rzetelne rozliczenie wcześniej przyznanej dotacji.

 

Uwagi! Zadanie do realizacji musi mieścić się zakresie działalności wnioskodawcy, a także musi być zgodne z celami statutowymi naszego Stowarzyszenia. Przykładowe zadnia, którym udzieliliśmy wsparcia znajdują się na stronie internetowej stowarzyszenia.

 

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić szczególną uwagę jest przeznaczenie funduszy. Staramy się, aby nasza pomoc trafiała bezpośrednio do osób, którym Stowarzyszenie w statucie zobowiązało się służyć. Może to być bezpośrednia pomoc finansowa na leczenie, terapię, profilaktykę, wsparcie rzeczowe, wyposażenie, itp. Stowarzyszenie nie może jednak dofinansować inwestycji.

            Jeśli wniosek o dotacje dotyczy udzielenia pomocy konkretnym osobom Zarząd wymaga także dokumentów potwierdzających sytuację materialną i osobistą tych osób (np.: dokumenty świadczące o tym, że wspierana osoba jest ofiara wypadku, zaświadczenia lekarskie o potrzebie  podjęcia konkretnego leczenia, rehabilitacji). 

 

 

Forma udzielania pomocy

 

Świętokrzyskie Stowarzyszenie „Wspólnie Pomagamy” udziela pomocy w formie jednorazowej dotacji na z góry określone zadanie. Projekt realizacji zadnia powinien znajdować się we wniosku o dotację. Powinien określać cel zadania, harmonogram działań
w ramach realizowanego zadania, sposób rekrutacji uczestników, zakładane efekty realizacji zadania, formy i metody realizacji zadania, a także wskazać kalkulację przewidywanych kosztów realizacji zadania.

 

Umowę podpisują w imieniu stron organy uprawnione do zawierania umów. Umowa jest podpisywana na czas określony, termin, do którego jednostka pomocowa powinna wykorzystać przyznane środki. Konsekwencją ich nie wykorzystania, będzie obowiązek ich zwrotu.

Po zakończeniu realizacji zadania jednostka pomocowa jest zobowiązana do rzetelnego rozliczenia poniesionych kosztów i przedstawienia sprawozdania.

 

 Prawidłowość i terminowość rozliczenia będzie miała istotny wpływ na możliwość skorzystania z dalszej pomocy stowarzyszenia.



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl